Образователният процес в Монтесори класна стая за деца на възраст 6-9 и 9-12 е организиран под формата на теми. Те се наричат 5-те Големи урока (Five Great Lessons) и се случват последователно в рамите на една учебна година, като всеки отнема около два месеца.
Големият урок се случва като една стартова вдъхновяваща история, реализирана под формата на незабравимо преживяване за децата. След нея следват множество посоки за индивидуални и групови проекти, провокирани от ученическите въпроси. И в рамките на тези проекти се случва и ученето на предметите по напълно естествен и ненатрапчив начин. Разликата с традиционната система е на няколко места:
• Големите уроци включват значително повече теми, отколкото държавната образователна система предвижда за съответния клас и предмет.
• Всеки голям урок позволява задълбочаване в темата и съответно натрупване на знание, умения и опит на децата спрямо тяхното темпо и способности, което най-често е неизмеримо повече спрямо предефинирания държавен стандарт.
• Работата на блокове време дава възможност на детето да “влезе в темата”, да направи проучване, да се концентрира дълбоко и да опита няколко различни начина да подходи към проекта си, след като някой от тях не се е получил.
Един от големите уроци се казва “Историята на писмеността” и естествено подхваща разказа за световната история, в частност за това как прадедите ни са развили общуването помежду си, като едно от най-висшите умения, с които разполагаме и досега. Децата ще започнат с пещерните рисунки като формат на изкуство и комуникация, ще преминат пред развитието на устната реч и езиците, за да открият магията на писменото слово и най-разнообразните начини, по които сме направили мисълта и идеите си достъпни за другите.
“Историята на писмеността” описва произхода, структурата и видовете писмености и реч. Започва с дискусия за египтяните, които имали два вида символи - за идеите (пиктограми) и за звуците (йероглифи). Големият урок продължава с финикийците, които взели “назаем” египетските символи за звуците, но не и пиктограмите за идеите. След това децата разбират за още няколко вида исторически значими писмености - еврейската, гръцката и римската. За този урок децата използват граматически материали, които ще им помогнат да изследват как се съставя езикът и така да рафинират правописа и пунктуацията си. Учениците ще научат повече и за произхода на българския език и разнообразните стилове - поезия, разказ, драма. Така децата ще преминат през предмети като писане, четене, български език и литература.
Днес започнахме серията от активности в рамките на Големия урок и посетихме Художествена галерия - Добрич.
Следват още интересни занимания!